Terroryzm we współczesnym świecie

Wpis

piątek, 25 lutego 2011

Khalid Ali-M al-Dawsari - Saudyjczyk zatrzymany w USA pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego

W dniu 23 lutego 2011 r. w Lubbock w amerykańskim stanie Teksas FBI zatrzymało obywatela Arabii Saudyjskiej. Zatrzymanym okazał się być Khalid Ali-M al-Dawsari, urodzony 24 kwietnia 1990 r., studiujący w USA chemię i zarządzanie.


Khalid Ali-M Aldawsari

Źródło: washingtontimes.com

 

Al-Dawsari przyjechał do Stanów Zjednoczonych we wrzesniu 2008 r. posługując się paszportem saudyjskim o numerze H684890 i studencką wizą o numerze 89738608. W ramach uczestnictwa w programie English as a Second Language rozpoczął na Texas Tech University studia w zakresie chemii. W styczniu 2011 r. podjął natomiast naukę zarządzania w biznesie na South Plains College. Koszty jego studiów opłacała saudyjska korporacja przemysłowa.

Na jego trop FBI wpadło 1 lutego 2011 r. Jeden z pracowników firmy CBS, zaniepokojony próbą zamówienia podejrzanej substancji - 80 procentowego koncentratu fenolu w półlitrowych butelkach przekazał informację o podejrzanym zamówieniu lokalnej policji. Al-Dawsari składając zamówienie ujawnił dane, co umożliwiło służbom śledczym podążenie jego tropem (numer karty kredytowej, adres mailowy, adres IP - 75.111.159.173).

Jedną z pochodnych fenolu jest trinitrofenol (kwas pikrynowy - substancja posiada właściwości wybuchowe, gdy jest sucha), który wytworzyć można w warunkach laboratoryjnych przez nitrowanie fenolu.

CBS po przekazaniu informacji FBI poinformowało al-Dawsariego, że zgodnie ze swoją polityką nie realizuje podobnych zamówień składanych przez osoby fizyczne. Al-Dawsari miał tłumaczyć pracownikom CBS, że powyższa substancja jest mu potrzebna do doświadczeń laboratoryjnych na uczelni. Po kilkukrotnych kontaktach z CBS zakończonych fiaskiem w dniu 11 lutego odwołał swe zamówienie. Poinformował też pracowników CBS, że otrzyma fenol z innej firmy.

FBI zareagowało na powyższe doniesienie w sposób bardzo zdecydowany, przystępując w dniu 14 lutego do przeszukania apartamentu al-Dawsariego w Lubbock. Sprawdzono też jego pocztę elektroniczną, natykając się na adres niejakiego Abu Zidana al-Najdi, od którego al-Dawsari otrzymał instrukcję skonstrułowania materiału wybuchowego z aspiryny.

15 lutego 2011 r. o godz. 15:14 CBS działając w porozumieniu z FBI skontaktowało się z al-Dawsarim, informując go, iż może zrealizować anulowane już zamówienie. Al-Dawsari stwierdził jednak, że zamiast fenolu chce otrzymać zwrot wpłaconej już sumy.

W celu ukrycia informacji dotyczących informacji, które uznać można było za podejrzane, powyższy Saudyjczyk używał wielu kont pocztowych, na których gromadził linki i materiały o radykalnym charakterze. Znaleziono tam m.in. zapis dotyczący "wojskowych materiałów wybuchowych" opisujący sposób produkcji trinitrofenolu.

O próbie wejścia w posiadanie substancji (m.in. kwasu azotowego), które miały al-Dawsariemu umożliwić wyprodukowanie materiału wybuchowego świadczą jego wcześniejsze zamówienia - m.in z 6 i 13 grudnia 2010 r. (kupił m. in. kwas siarkowy przez Amazon.com).

Śledztwo FBI ujawniło, iż al-Dawsari prowadził w języku arabskim swój prywatny blog na Blogspot.com. Komentował na nim bieżącą sytuację w świecie arabskim i państwach muzułmańskich. 11 marca 2010 r. wyraził opinię, iż muzułmanie powinni zejść ze ścieżki pacyfizmu i wejść na ścieżkę dżihadu, dążąc do oddania swego życia za Allaha (warto jednakża zapytać na marginesie czy amerykańscy śledczy mają na uwadze różne znaczenia słowa "dżihad" w języku arabskim?). 8 kwietnia 2010 r. stwierdził natomiast, że niektórzy muzułmanie wybrali właściwą drogę walcząc o wyzwolenie ziem islamskich spod okupacji niewiernych.

W korespondencji elektronicznej z lat 2008 - 2010 agenci FBI znaleźli wiele listów, w których pojawiały się wskazówki, iż al-Dawsari ma zamiar przygotować ładunek wybuchowy i go użyć. Świadczą o tym m.in. materiały, które kupił w grudniu 2010 r. na Amazon.com. List z 12 stycznia 2011 r. jednoznacznie wskazuje zaś to, iż al-Dawsari miał zamiar umieścić ów ładunek w swoim samochodzie Hyundai Sonata 2006 V6.

 

Hyundai Sonata 2006

Źródło: kyivpost.com

 

W apartamencie al-Dawsariego przeszukanym przez FBI w dniu 14 lutego 2011 r. natknięto się na laptopa, w którym znajdowały się osobiste zapiski Saudyjczyka. Wskazuje on w nich w bezpośredni sposób na fakt, iż od lat planował zamach terrorystyczny w Stanach Zjednoczonych. Temu celowi służyła nauka języka angielskiego i skontaktowanie się z sadyjskimi zdrajcami (prawdopodobnie chodzi o przedsiębiorstwo opłacające czesne). Wysokie stypendium i miejsce studiów miało umożliwić natomiast efektywne przygotowanie zamachu na terenie wroga. Jednoznacznie wskazuje także na inspiracje zamachami 11 września 2001 r. i ideologią Osamy bin Ladena. We wpisie z 22 lipca 2010 r. oznajmił, iż ma zamiar utworzyć grupę noszącą nazwę Dżamaat Dżund al-Islam, która uzyska afiliację przy Al-Kaidzie (nie wiadomo czy taka grupa powstała). W 24 września 2010 r. stwierdził natomiast, iż jest bliski wejścia w posiadanie broni, której użyje do ataku na niewiernych. Wyznaczył także sobie szereg bieżących celów, dzięki którym mógłby przeprowadzić serię zamachów terrorystyczny ch (chodziło m.in. o zdobycie fałszywych dokumentów tożsamości i wypożyczenie na te dokumenty samochodów, które użyłby w swoich akcjach). Pojawiły się także wpisy na temat fenolu. Uzyskane przez FBI pozwoliły na sformułowanie wniosku, iż al-Dawsari znajduje się na bardzo zaawansowanym etapie przygotowania zamachu terrorystycznego.

Świadczy o tym przede wszystkim korespondencja z Abu Zidanem. W liście z 22 września 2010 r. przesłał mu listę celów. Znajdują się na niej nazwiska trzech Amerykanów (wraz z adresami domowymi), którzy walczyli w Iraku (odbywając służbę m.in. w Abu Ghraib). W innym mailu z 25 października 2010 r. wymienił listę 12 celów infrastrukturalnych (m.in. zaporę wodną i elektrownie atomowe) w stanach Kolorado i Kalifornia. W liście z 6 lutego 2011 r. wskazał natomiast adres apartamentu w Dallas byłego prezydenta USA George'a W. Busha.

Kolejnym pomysłem al-Dawsariego na przeprowadzenie skutecznego ataku terrorystycznego było umieszczenie ładunku wybuchowego w lalace. Przez wiele dni szukał w związku z tym w internecie realistycznie wyglądających lalek i związanych z tą zabawką akcesoriów. W dniu 19 lutego 2011 r. al-Dawsari użył natomiast w wyszukiwarce następujących słów kluczowych: "impreza w dallas", "nocne kluby dallas", "czy można wziąć plecak do klubu nocnego", "plecak", co zdaniem FBI oznaczało, iż al-Dawsari przygotowywał się do ataku terrorystycznego na taki klub (moim zdaniem jest to nadinterpretacja, jeśli nie zostało to podejrzenie wsparte trwadymi dowodami).

Al-Dawsariemu postawiono zarzut świadomego wejścia w posiadanie broni masowego rażenia i chęci jej użycia.

 

Materiał wideo na powyższy temat:

WLTZ38HD - http://www.wltz.com/news/local/Texas-Terror-Arrest-116867488.html


http://terroryzmswiat.blox.pl/2011/02/Khalid-Ali-al-Dawsari-Saudyjczyk-zatrzymany-w-USA.html - 2011/02/25 17:35:53

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
dzihadyzm
Czas publikacji:
piątek, 25 lutego 2011 17:35

Polecane wpisy

Trackback