Terroryzm we współczesnym świecie

Wpis

piątek, 22 lipca 2011

22 VII 2011 - zamach terrorystyczny na wyspie Utoya (Norwegia)

W piątek 22 lipca 2011 r. po godzinie 17:00 czasu lokalnego nieznany sprawca zaatakował na wyspie Utoya grupę osób z młodzieżówki należącej do norweskiej Partii Pracy, przebywającej na obozie letnim.

 

Utoya island, Norway

Źródło: maps.google.pl

Utoya island, Norway

Źródło: maps.google.pl

 

Zamachowiec przebrany w mundur policjanta miał skandynawskie rysy twarzy - był wysokim blondynem (ok 190 cm wzrostu). W ataku wykorzystał broń lekką. Zabił co najmniej dwadzieścia osób. Kilkanaście kolejnych zostało rannych. Policji udało się najprawdopodobniej zamachowca aresztować. Pierwsze doniesienia wskazują, iż zamach w Oslo i na wyspie Utoya mogły być ze sobą powiązane.

[UZUPEŁNIENIE 23 VII 2011] Wstępne raporty wskazują, że zamachowiec zabił co najmniej 84 osoby. Potwierdzono także, że jest on Norwegiem. Nazywa się: Anders Behring Breivik.

Anders Behring Breivik

Źródło: AFP

Anders Behring Breivik

Źródło: reuters.com

Anders Behring Breivik

Źródło: A European Declaration of Independence by Andrew Berwick, London 2011

 

Podejrzany ma 32 lata. Wedle wstępnych ustaleń ma związki ze skrajną norweską prawicą. Jest najprawdopodobniej chrześcijańskim fundamentalistą.

[UZUPEŁNIENIE 24 VII 2011] Anders Behring Breivik przyznał się do przeprowadzenia obu zamachów: w Oslo i na wyspie Utoya. Policja oświadczyła, że prawdopodobna liczba ofiar w obu zamachach zbliża się do 100.

Ujawniane są szczegóły z życia Breivika. Okazało się, że był masonem, sympatykiem ugrupowań nazistowskich i uczestnikiem forów neonazistowskich (np. forum Nordisk).

Anders Behring Breivik

Źródło: A European Declaration of Independence by Andrew Berwick, London 2011

Anders Behring Breivik

Źródło: A European Declaration of Independence by Andrew Berwick, London 2011

Anders Behring Breivik

Źródło: A European Declaration of Independence by Andrew Berwick, London 2011

 

Przez pewien czas (7 lat w okresie od 1999 do 2006 r.) był członkiem radykalnej Partii Postępu. Do zamachu przygotowywał się od dłuższego czasu (prawdopodobnie od jesieni 2009 r.). Zakupił m.in. sześć ton nawozu, który wykorzystał później do przygotowania bomby użytej w Oslo. Przed zamachem opublikował też swoje zdjęcia z bronią. Legalnie posiadał trzy sztuki broni (m.in. Glocka), w tym broń automatyczną.

 

Anders Behring Breivik

Źródło: channel4.com

 

 W manifeście liczącym ok. 1500 stron, który wedle dziennikarzy ma być autorstwa Breivika (opublikowanym po angielsku pod pseudonimem Andrew Berwick), zamachowiec wyznał, że jest przeciwnikiem multikulturowości, imigracji i muzułmanów. Stoi więc w opozycji do działań rządzącej Norwegią Partii Pracy. Jej członków określił mianem "kulturowych marksistów". W internecie dostępne są ciągle materiały przez niego opublikowane - m.in. pod pseudonimem Andrew Berwick czy Knights Templar 2083. Zawarte są tam sugestie, iż jednym z przewidywanych celów ataku miało być zabójstwo premiera. Berwick usprawiedliwia poza tym masowe morderstwo stwierdzając, że tylko zabójstwo tak wielu osób jak to możliwe sprawia, że przesłanie ideologiczne czynu jest mocne. Dużą część manifestu poświęcono procedurze budowy ładunku wybuchowego. Breivik identyfikował się poza tym z ofiarami dżihadystycznej przemocy i z przedstawicielami środowisk islamofobicznych (np. Geertem Wildersem).

 

Zobacz:

VEOH - http://www.veoh.com/watch/v21123164bZCBQeZ8

KOPIA MANIFESTU BREIVIKA - http://ktwop.files.wordpress.com/2011/07/2083-aeuropeandeclarationofindependence.pdf

 

W "manifeście/pamiętniku" pojawiają się niepokojące informacje. Breivik odwiedzał szereg państw europejskich w tym POLSKĘ (!). Oto dowód:

Berivik personal info from A European Declaration of Independence by Andrew Berwick, London 2011

Berivik personal info from A European Declaration of Independence by Andrew Berwick, London 2011

Źródło: A European Declaration of Independence by Andrew Berwick, London 2011

 

Bez odpowiedzi pozostaje pytanie czy kontaktował się ze środowiskami radykalnymi w naszym kraju. Na kartach manifestu o podobnie myślących zwolennikach skrajnych poglądów pisze używając synonimu "bracia". Sam siebie uważał za bojownika, członka ruchu oporu i przyszłego męczennika.

Zamachowiec, wedle oświadczenia jego adwokata, miał zeznać, że działał w pojedynkę. Ujawnił też motywy swego czynu. Chodziło mu o wywolanie rewolucji i całkowitą zmianę systemu. Chciał uchronić Norwegów przed falami islamizmu i marksizmu - płynącymi z Unii Europejskiej, akceptowanymi przez rząd norweski. Breivik zeznając przed policją stwierdził, że odebrał życie kilkudziesięciu osobom, ale nie popełnił przestępstwa (sic!).

[UZUPEŁNIENIE 25 VII 2011] Sąd w Oslo zdecydował w dniu dzisiejszym na posiedzieniu niejawnym o tymczasowym aresztowaniu Andersa Behringa Breivika na osiem tygodni.

 

Breivik transported in police convoy, Oslo, 25 VII 2011

Źródło: reuters.com

 

W trakcie zeznań przed sądem, które trwały około 40 minut Breivik oświadczył, że przygotowując zamach współpracował z członkami dwóch grup radykalnych (komórek terrorystycznych?). Stwierdził, że jego głównym celem była obrona Norwegii przed islamską kolonizacją. Przyznał się ponadto do przeprowadzenia obu zamachów (w Utoya i Oslo), uznając, że oba czyny były niezbędne, aby przeciwstawić się promocji multikulturowości. Dlaczego wybrał osoby związane z Partią Pracy? Chciał zastraszyć potencjalnych rekrutów tej partii i zmusić aktualnych członków do jej opuszczenia.

Norweska policja poinformowała, że liczba zabitych w obu piątkowych zamachach wyniosła łącznie 76 osób (a nie prawie 100 jak sądzono). Rozbieżności pojawiły się z uwagi na trudności w zebraniu ostatecznych danych na wyspie Utoya (sic!).

Agencje informacyjne podały, cytując Pawła Białka - wiceszefa ABW (polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego), iż Breivik zaopatrywał się w nawóz rolniczy w polskiej firmie (Keten Chemicals). Nie wiadomo jednak na razie czy właśnie dostawa z Polski posłużyła do produkcji bomby. Właściciel powyższej firmy, mającej swą siedzibę we Wrocławiu poinfomował, że było to ok 100-150 kg nawozu. Transkacja była całkowicie legalna i nie budziła wcześniej jakichkolwiek zastrzeżeń. Breivik próbował ponadto zapoatrzyć się bezskutecznie w broń w Czechach.

Media, zwłaszcza polskie, z upodobaniem zwracają uwagę na takie oto szczegóły zawarte w manifeście Breivika/Berwicka, iż apoteozował on np. Jana III Sobieskiego (polskiego króla z XVII wieku), który przeciwstawił się muzułmanom (Turkom) pod Wiedniem w 1683 r.

Wedle policji Breivik mial zamiar zabić byłą norweską premier Gro Harlem Brundtland. Opuściła ona wyspę Utoya, gdzie spotkala się z młodzieżą, tuż przed przybyciem na nią zamachowca. Premier Brundtalnd obwiniał za prowadzoną na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych politykę imigracyjną.

Zamachowcy w skupieniu się na systematycznym i wyrachowanym zabijaniu kolejnych ofiar pomagał popularny utwór Clinta Mansella Lux Aeterna (http://www.youtube.com/watch?v=hKLpJtvzlEI), którego słuchał bez przerwy na swym IPodzie. Tytuł utworu ("wieczne światło") Breivik uważał za znamienny. Nie przypadkowo, jego zdaniem, wersja tego utworu ("Requiem for a Tower") pojawiła się w filmie "Władca Pierścieni" podczas ostatecznej bitwy Dobra ze Złem.

Breivik utrzymywał zażyłe kontakty z członkami skrajnie prawicowej English Defence LIgue (Angielskiej Ligi Obrony). Z przywódcami EDL miał spotkać się m.in. w marcu 2010 r. w Londynie. Jednym z kanałów komunikacji pomiędzu ektremistami był Facebook. Breivik miał mieć "hipnotyzujący" wpływ na członków EDL. 600 z nich należało do grupy jego facebookowych przyjaciół. W Wielkiej Brytanii właśnie, za sprawą jednego z członków EDL imieniem Richard w kwietniu 2002 r., Breivik miał stać się "krzyżowcem" i członkiem masonerii. EDL oficjalnie wszystkiemu zaprzeczyło.

[UZUPEŁNIENIE 26 VII 2011] Okazało się, że policja norweska została poinformowana przez Interpol o podejrzanych działaniach Breivika na wiele miesięcy przed zamachem. Nie uznano jednak wówczas tych informacji za ważne. Policja wątpi ponadto w zeznania Breivika jakoby działał w ramach szerszej grupy radykałów (np. rasistów o chrześcijańskiej proweniencji). Rozpoczęła jednak badanie o tego tropu.

Adwokat Breivika stwierdził, że jego klient wydaje się być szaleńcem. Nie stwierdził jednak, że nim jest. Podkreślił ponadto, że Breivik wspomniał o dwóch w Norwegii i szeregu innych komórek grupy radykalnej do której należał (czyżby organizacji terrorystycznej???) umiejscowionych poza granicami Norwegii. Policja i analitycy ds. terroryzmu wątpią jednak w te doniesienia. Adwokat ujawnił też, iż jego klient działał pod wpływem środków odurzających, które pozwoliły mu osiągnąć skupienie i wyzbyć się empatii.

Policja znalazła w godzinach wieczornych na farmie Breivika sporo materiałów wybuchowych. Zabezpieczono je i zdetonowano w kontrolowany sposób.

[UZUPEŁNIENIE 27 VII 2011] Szefowa norweskich służb wywiadowczych - Jane Kristiansen - stwierdziła, iż nie są dostępne obecnie dowody wskazujące na utrzymywanie przez Breivika bliskich relacji z prawicowymi ekstremistami z Wielkiej Brytanii. Nie ma zatem mowy o postulowanym antyislamskim międzynarodowym spisku.

 

Zdjęcia z miejsca zamachu:

Utoya island, Norway, 22 VII 2011

Źródlo: reuters.com

Utoya island, Norway, 22 VII 2011

Źródło: reuters.com

Utoya island, Norway, 22 VII 2011

Źródło: news.sky.com

 

Materiał wideo na powyższy temat:

REUTERS - http://www.reuters.com/article/2011/07/23/us-norway-blast-idUSTRE76L2VI20110723

REUTERS - http://www.reuters.com/article/video/idUSTRE76L5RR20110723?videoId=217397093

REUTERS - http://www.reuters.com/video/2011/07/25/convoy-carries-mass-murder-suspect?videoId=217458325

REUTERS - http://www.reuters.com/video/2011/07/23/scene-of-the-crime-in-norway?videoId=217422779

BBC - http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-14259356

BBC - http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-14258493

SKY NEWS - http://news.sky.com/skynews/Home/World-News/New-Bomb-Alert-In-Oslo-Norway-As-Death-Toll-From-Earlier-Terror-Attacks-Reaches-91/Article/201107416036135?

CBS NEWS - http://www.cbsnews.com/stories/2011/07/23/earlyshow/saturday/main20082415.shtml

CNN - http://edition.cnn.com/2011/WORLD/europe/07/25/norway.terror.attacks/index.html?

EURONEWS - http://www.euronews.net/2011/07/25/mystery-of-motives-behind-norway-massacre/

CNN - http://cnn.com/video/?/video/world/2011/07/27/gupta.manifesto.2.cnn

CNN - http://cnn.com/video/?/video/world/2011/07/27/robertson.norway.investigation.cnn

http://terroryzmswiat.blox.pl/2011/07/22-VII-2011-zamach-terrorystyczny-na-wyspie-Utoya.html - 2011/07/22 22:52:31

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
dzihadyzm
Czas publikacji:
piątek, 22 lipca 2011 22:52

Polecane wpisy

Trackback